2016 / 360 video / virtual reality / academic work / collaboration with Kryštof Josefus

EN
The assigment of the winter semester in our studio was to make an virtual reality trailer for the horror movie festival. I have decided to collaborate with my classmate Kryštof Josefus. Together we wanted to create a photorealistic horror experience, however our limited 3D software skills and the limitations of the technology itself did not allow us to create such an experience. So we had decided to return back to cinema basics – good old practical effects. Together we built a 1:10 miniature of the hallway incuding the properties. Afterwards a small moving robot holding a 360° camera was built. All tricks you’ll see are made in an analogue fashion. This virtual reality experience is our homage to the classics of horror such as Poltergeist or The Shining. Welcome in the cursed house.

Note: For the best experience we recommend to watch the video using the Google Cardboard App, a VR headset & headphones. The phone should have at least a Full HD screen.

CZ
Zadáním zimního semestru bylo vytvořit ve virtuální realitě trailer pro festival hororových filmů jménem Massakr. Se spolužákem Kryštofem Josefusem jsme stáli před dilematem. Chtěli jsme vytvořit co nejvíce realistický svět, ovšem naše omezené schopnosti v 3D a limity technologie samotné nejsou schopné realistické efekty vytvořit. Řešením bylo, vrátit se k filmovým základům – praktickým trikům. Spolu jsme ručně vybudovali filmové kulisy v poměru 1:10 včetně rekvizit jako jsou nábytek či obrazy. Poté jsme sestavili pohyblivého robota, na kterého byla připevněna 360° kamera. Všechny triky, které ve filmu uvidíte byly provedeny analogově. Tento zážitek je naší poctou klasikám hororového žánru jako jsou Poltergeist či Osvícení. Vítejte v prokletém domě.


Poznámka: Nejvíce si zážitek užijete se sluchátky na mobilním telefonu s aplikací a headsetem typu Google Cardboard. Mobilní telefon by měl mít minimálně Full HD displej.